Telefon: +420 775 522 997 | Email: omspraha10@atlas.cz | Adresa: U Nových vil 28, Praha 10 | ČÚ: 0281036359/0800 | IČ: 67777210 | Datová schránka: 

Nález handicapovaného zvířete

Abychom nezpůsobili více škody než užitku, je dobré vědět, kdy živočichové naší pomoc opravdu potřebují

Ptačí mláďata potřebují pomoc, pokud jsou zraněná, nemocná, podchlazená, promoklá, v blízkosti jsou mrtví rodiče či sourozenci, holátko je mimo hnízdo, mládě nekrmivého ptáka (např. bažanta, koroptve, kachny, labutě atd.) je osamocené a nevidíme jeho rodiče. Opeřená mláďata, která neumí létat, potřebují pomoc pouze v případě, že jim hrozí přímé nebezpečí (silniční doprava, psi, kočky atd.). Labutě můžeme v zimě často vidět na zamrzlých hladinách vod, většinou však nejsou přimrzlé, pouze odpočívají a nohy mají schované pod peřím.

Mláďata savců se mohou snadno ocitnout na nebezpečném místě (v blízkosti komunikace atd.). Nejvhodnější je takové mládě přenést, aniž bychom se ho dotkli (např. pomocí lopatky) na bezpečnější místo, které nebude příliš vzdálené, aby ho mohla jeho matka najít. Pomoc potřebuji i mláďata, která jsou zmatená, pobíhají, vydávají hlasité zvuky, mláďata zraněná, ta, kterých se dotkl člověk, uhynula jim matka a mláďata stromových savců (veverka, plch) nalezená na zemi, u zničeného hnízda atd.
Hlavně před zimou se objevují ježci, kteří potřebují naši pomoc zvláště pokud jsou zranění, nemocní, vyskytují se venku během dne nebo během zimy, uvízlí v pasti, ze které se nedokáží sami dostat apod.
Velmi důležité je nedotýkat se malých zajíčků, srnčat atd., která vypadají opuštěně, jsou v klidu a nehýbou se. Tato mláďata nejsou opuštěná! Jelikož mládě nevydává téměř žádný pach, je v přírodě zcela běžné, že ho matka nechává ukryté a vrací se ho pouze nakrmit. Jakmile však matka cítí cizí pach na srsti mláděte, mládě odhání. Především mláďata zajíců a srnčata jsou lidmi často „zachraňována“ zcela zbytečně. Záchranné stanice jim nedokážou plně nahradit péči jejich matky, a i když se podaří mládě odchovat, často jej již nelze vypustit zpět do přírody, protože se ochočí. Proto je každé takové zbytečné „zachránění“ pro mládě ve skutečnosti tragédií.

Podrobné informace o tom, která zvířata potřebují pomoct a která nikoli, popř. jak v takových případech postupovat, naleznete na webu Záchranné stanice hl. m. Prahyhttps://lhmp.cz/zachranna-stanice/
Stanice sídlí v pražských Jinonicích, funguje 365 dní v roce a její pracovníci se dvěma zásahovými vozidly několikrát denně vyjíždějí k případům zraněných živočichů po celé Praze. Stanice provozuje pohotovostní nonstop linku 773 772 771, která slouží jako ohlašovna, kde mohou lidé oznámit nález zraněného či jinak handicapovaného živočicha, a zároveň jako telefonická poradna pro veřejnost v otázkách týkajících se volně žijících živočichů a jejich záchrany. Díky telefonickým konzultacím, které pracovníci záchranné stanice poskytují, se leckdy podaří zabránit zbytečným zásahům a odchytům zvířat.

Pokud se po konzultaci s operátorem rozhodnete odvést živočicha do záchranné stanice, použijte např. novinami vystlanou kartónovou krabici s větracími otvory na horní straně.
Zbývá si jen přát, aby co nejméně živočichů lidskou pomoc skutečně potřebovalo a aby bylo co nejméně zbytečně „zachráněných“ zvířat.